Rzeczpospolita - duma i wstyd

rzeczpospolita Rzeczpospolita. Duma i wstyd to książka niezwykła, łącząca w sobie dwa zywioły: historię i politykę. Autor, podążając za Cyprianem Kamilem Norwidem, przeszłością tłumaczy teraźniejszość. W dziejach Pierwszej, Drugiej i Trzeciej Rzeczypospolitej szuka piękna i wielkosci, często znajduje brzydotę, a u sąsiadów występek i zbrodnię. Książka jest donośnym głosem w kilkuwiekowym dyskursie o nas samych, naszym dawnym oraz dzisiejszym państwie i tradycji europejskiej, z której wyrastamy.

Jacek Wegner napisał książkę dla czytelników "chorych na Polskę". Autor zafascynowany historią, odczytuje współczesne wydarzenia i zachowania Polaków jako dalszy ciąg losów narodu, który swoje zalety i wady niesie przez wieki w niemal niezmienionej kondycji. (...) Ta sama zdolność dokonuwania rzeczy wielkich, ale też małych, te same zmagania z historią i geopolityką, które, owszem, są powodem do dumy, ale bywa też, że i wstydu.
Joanna Lichocka

Wegner - prawdziwy a nie "salonowy" inteligent, erudyta, osoba mocno wykształcona, myślowo i duchowo niezależna, przemawia do nas za pomocą historycznych faktów i racjonalnych argumentow. Nie dzieli historii Polski na dawną i współczesną. Dzięki niemu ożywa cała tysiącletnia Rzeczpospolita, źródło naszej dumy i nieustannej troski.

Wojciech Reszczyński


Rozmawiajmy przeto, dyskutujmy, a książka Jacka Wegnera, napisana, jak mawiał Stanisław Brzozowski, "krwią, trucizną, żółcią", jest dobrym do takiej dyskusji pobudzeniem. Tym bardziej że pyta nadto o teraźniejszą Rzeczpospolitą: czy jest wreszcie szczęśliwą kompensacją minionych niespełnień, przezwyciężeniem dawnych aberracji? Czy raczej swoistą ich repliką?

Marcin Wolski

Kliknij, aby wrócic do: twórczość